Zákaz TiO2 v potravinách
Závěr hodnocení EFSA:
Studie všeobecné toxicity a vlivu na orgány, včetně nově provedené studie EOGRT s E 171, neindikovaly nežádoucí účinky až do dávky 1 000 mg/kg tělesné hmotnosti za den. Také nebyly žádné účinky zaznamenány ve studiích získaných z literatury s TiO2 NP > 30 nm až do nejvyšší dávky testováno na 100 mg/kg tělesné hmotnosti za den.
Před čím nás zákaz reálně chrání?
Na obrázku je 80g TiO2 – denní bezpečná dávka 1000 mg TiO2/ kg tělesné váhy pro člověka vážícího 80Kg.
Protože legislativa však dovoluje maximální obsah TiO2 v jídle 1%, znamená to, že obsah talíře by uvedený člověk musel sníst denně ve formě nejméně 8 kilogramů jídla!!! Takový zákaz je zcela zbytečný a nechrání nás před ničím reálným.
Co dalšího zákaz znamená pro obyvatele? Budeme jíst staré náhražky?
E171- TiO2 se používá jako bílý pigment, který v minulosti nahradil používané bílé pigmenty s vedlejšími účinky, především:
- Kaolin E559 (usazuje se v organismu)
- Silikát hlinito vápenatý E556 (zaznamenána akumulace u zvířat)
- Vápenec – od 2017 – srážený vápenec (CaCO3) byl povolen jako pigment v potravinářství, jako náhražka oxidu titaničitéhobez omezení váhového limitu v jídle. https://sensientfoodcolors.com/en-us/regulatory/fda-approves-calcium-carbonate-color-additive/
Známé negativní účinky CaCO3– zvyšuje krevní tlak; způsobuje malé nebo žádné močení; otok, rychlý nárůst hmotnosti; nevolnost, zvracení, zácpu, zvýšenou žízeň, svalovou slabost, bolest kostí, zmatenost, nedostatek energie nebo pocit únavy. Může způsobit zásadní potíže v kombinaci s vitamíny, především vitamínem D a selhání ledvin.
Existovalo i podezření, že klasifikaci TiO2 mohla iniciovat kalciová lobby.
Podklady pro rozhodnutí:
ESFA risk assessment použitý pro zákaz TiO2 v potravinách
EFSA Journal – 2016 – – Re-evaluation of titanium dioxide E 171 as a food additive 2016
Pohled TDMA